Informácie o poľskej menšine v SR

Informácie o poľskej menšine v SR

Poľská národnostná menšina na Slovensku je jednou z menších, ale historicky aj kultúrne významných menšín, ktorá udržiava dlhodobé kontakty so slovenským obyvateľstvom. Poľská komunita na Slovensku je úzko prepojená s históriou poľsko-slovenských vzťahov, najmä v prihraničných oblastiach.

Počet a geografické rozloženie

Podľa sčítania obyvateľstva v roku 2021 sa k poľskej národnosti na Slovensku hlási približne 3 000 ľudí. Ich skutočný počet však môže byť vyšší, keďže niektorí sa identifikujú ako Slováci, no zároveň si udržiavajú poľskú kultúrnu identitu.

Poľská komunita žije prevažne v severných a severovýchodných oblastiach Slovenska, najmä v prihraničných regiónoch s Poľskom:

  • Orava (okolie Trstenej a Námestova),
  • Spiš (okolie Kežmarku a Starej Ľubovne),
  • Kysuce a Zamagurie.

Okrem toho sa Poľskí občania a ich potomkovia nachádzajú aj vo väčších mestách, ako sú Bratislava, Košice a Žilina, kde pracujú alebo študujú.

Kultúra a jazyk

Poľská menšina na Slovensku hovorí poľským jazykom, ktorý patrí do západoslovanskej jazykovej skupiny, podobne ako slovenčina. V niektorých obciach na Spiši a Orave sa poľský jazyk používa v rodinách, cirkevných obradoch a niekedy aj v regionálnych médiách.

Poľská komunita si udržiava svoje tradičné kultúrne a folklórne zvyky, ktoré sú často podobné slovenským, ale majú špecifické prvky, ako napríklad:

  • Poľské kroje, tance a ľudové piesne,
  • Katolícke sviatky a zvyky, ako je slávenie Vianoc, Veľkej noci a sviatku Božieho tela.

Náboženstvo

Väčšina poľskej menšiny na Slovensku je rímskokatolíckeho vierovyznania, pričom poľská komunita zohráva aktívnu úlohu v katolíckych farnostiach na severnom Slovensku. Niektoré katolícke bohoslužby sa v týchto regiónoch konajú aj v poľštine.

Inštitúcie a organizácie

Poľská menšina na Slovensku je organizovaná v niekoľkých kultúrnych a spoločenských združeniach, ktoré sa snažia udržiavať jazyk, kultúru a tradície. Medzi najvýznamnejšie patria:

  • Poľský klub na Slovensku – občianske združenie, ktoré podporuje spoluprácu medzi Poľskom a Slovenskom a organizuje kultúrne podujatia, výstavy a prednášky.
  • Poľský inštitút v Bratislave – kultúrna inštitúcia Poľskej republiky, ktorá podporuje šírenie poľskej kultúry, jazyka a literatúry na Slovensku.
  • Katolícke spolky a farnosti – v pohraničných oblastiach organizujú cirkevné podujatia a aktivity v poľskom jazyku.

Poľsko-slovenské vzťahy

Poľská menšina na Slovensku zohráva dôležitú úlohu v posilňovaní dobrých susedských vzťahov medzi Slovenskom a Poľskom. Kultúrna a ekonomická spolupráca medzi týmito dvoma krajinami je intenzívna, a to najmä v oblasti cestovného ruchu, obchodu a kultúrnych výmen.

Súčasná situácia a výzvy

Poľská komunita na Slovensku čelí podobným výzvam ako iné menšiny:

  • Udržiavanie poľského jazyka v prostredí, kde dominuje slovenčina,
  • Asimilácia mladších generácií do slovenskej spoločnosti,
  • Zachovanie kultúrnych tradícií a ich odovzdávanie budúcim generáciám.

Napriek tomu je poľská menšina na Slovensku aktívna a prispieva k obohateniu kultúrneho a spoločenského života krajiny. Ich prítomnosť a aktivity pomáhajú udržiavať živé poľské tradície aj mimo hraníc Poľska.